Yorgunluğu Nasıl Önleriz?

Yorgunluğu Nasıl Önleriz?
2 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 169 kez okundu.

Yorgunluğu nasıl önleriz, uykusuzluğu nasıl önleriz? Bütün gün ayak üstünde olmanıza ve aşırı yorgunluğunuza rağmen geceleri gözünüze bir damla uyku girmiyor mu? İşte sizlere doğru dürüst bir uyku için önerilerimiz.

Bu tip yakınmalar her gün sık sık dile getirdiğimiz ve tekrarlayan şikayetler olarak hayatımızı kabusa çeviriyor. İnsanların büyük bir kısmı uykusuzluktan şikayetçi. Özellikle her yaştan kadın aynı konudan yakınıyor. Halbuki kısa bir süre için bile olsa herkes yattığı zaman bir parça uyur. Her ne kadar ‘gözünüzü bile kırpmadığınıza’ inansanız da mutlaka biraz uyumuşsunuzdur.

Uykusuzluk hastalık değildir. Ama çok kimse bundan öylesine şikayetçidir ki, gerçek bir hastalıktan bile daha önemli bir hal almıştır. Gündüzleri yorgunluktan, unutkanlıktan ve neşesizlikten yakınırlar. Akşam ilerledikçe uyumama korkusu gitgide büyür. Halbuki iyi bir uykunun en büyük düşmani işte bu uyumama korkusunun ta kendisidir. Bu korkudan kurtulmak için ve doyasıya bir uyku çekmek için ilaçlar içilir, ıhlamurlar kaynatılır. Bu tip maddelerin tek bir hedefi vardır: Aşırı gergin sinirleri yatıştırmak. Ve vücudumuzun sinir sistemini etkilemek. Ihlamur gibi uyku getirici maddeler etkisiz kaldığında daha ağır ilaçlar alınır. Bu gibi ilaçlar zamanla hoş olmayan yan etkiler doğurdukları gibi aynı zamanda alışkanlık da yaparlar. Daha doğrusu insan ne kadar uzun süre kimyasal uyku verici madde kullanırsa organizma buna okadar çok alışır. Böylece insanın aldığı doz git gide artmak zorunda kalır.

Doktorların dediğine göre günümüzde doğal ve gerçek uyku sağlayan hiç bir uyku ilacı yok. Hatta bu ilaçların büyük bir kısmı uykunun yapısını bozuyor . Kolay uyumayı sağlamakla birlikte derin ve rüyalı bir uykuyu azaltıyor. Uykuyu getirmenin ve iyi bir uyku çekmenin yolu şu noktalara dikkat etmekten geçiyor;

Gün boyu ve özellikle yatağa girmeden önce bol hareket. Ne kadar bitkin olursak olalım, hareket azlığı ve adalelerin çalışmaması dolayısıyla yorulmaması uykuya dalmanızı önlüyor.
Uyku ilacı almadan uyumayı denemeliyiz. İçinde kimyevi madde bulunmayan hafif bir uyku verici maddeye denecek bir şey yok.
Günlük tempoyu değiştirmeliyiz. İnsanların temposu normal saate göre değil, kendi içlerinde bulunan bir saate göre ayarlıdır. Her insanın kendine özgü bir taktığı vardır. Sürekli içindeki tempoya karşı koymaya çalışmak, yorgunluk ve güçsüzlüğü çay, sigara, kahve gibi maddelerle gidermeye uğraşmak, insanın temposunu bozar. Dolayısıyla uykusuzluğa neden olur.
Kendi kendinize psikoterapı uygulayın. Bunun için bir doktor koltuğuna uzanmak şart değil. Müzik dinleyerek, egzersiz yaparak, kitap okuyarak yada gündelik hafif konulardan sohpet ederek sinirlerinizi gevşete bilirsiniz.
Sağlıklı bir uyku çekmek için, sağlıklı bir odaya ihtiyaç vardır. Yatak odası serin, yatak fazla sıcak olmamalıdır.
Akşam yemeğinde fazla yiyip, fazla içmeyin. Yanlızca çay ya da kahve değil, fazla alkolde almayın. Alkol, sinir sistemini etkiler ve derin bir uykuyu engeller.
Fazla ışık ve fazla gürültü derin uykuyu engelleyen önemli faktörlerden ikisidir. Yanlızca yattığınız yer değil, uykudan önce ki saatleriniz de gürültüsüz ve heycansız geçmelidir. Heycanlı bir polisiye film, gece yarısı seyredildiği taktirde uykuyu geciktirir.
Sevinç, kızgınlık,öfke ya da hayal kırıklığı gibi ruhsal durumlar organizmanın kendi yarattığı durumlardı. Bu gibi hallerde biriken enerjiyi bol hareket ederk nörtralize edin ve gerginliği üzerinizde atın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git