UĞUR BÖCEĞİNİN İSMİNİN HİKAYESİ

UĞUR BÖCEĞİNİN İSMİNİN HİKAYESİ
1 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 225 kez okundu.

Biz bu güzel böceğe neden uğur böceği diyoruz? Uğur böceği uğur getirir mi?

Bu üzeri siyah beneklerle kaplı kırmızı renkteki şirin mi şirin ufak böcek genellikle şans ya da uğur böceği olarak bilinir, evet.

Uğur Böceğinin Hikayesi aslında çoook eskilere dayanır.

Çok eski zamanlarda çiftçiler tarlalarına dadanan ve tüm ekinleri mahveden yaprak bitleriyle bir türlü baş edemiyorlardı. İşte o zamanlarda bir gün uğur böcekleri çiftçilerin imdadına yetişti ve tarlalara musallat olan yaprak bitlerini yedi. O günden sonra çiftçiler kendilerini kurtaran bu böceklerin uğur getirdiğine inandı ve onları uğur getiren böcek olarak anmaya başladı..

Bir başka inanış da “yedi” sayısının uğurlu oluşuyla ilgili inanıştır.

Bu böceğin üzerinde genellikle yedi siyah benek bulunduğundan insanlar onların uğur getirdiğine inanıyorlar. Bu yüzden de bir uğur böceği gördüklerinde hemen dilek tutar ve ”uç uç böceği, annen sana sana terlik pabuç alacak” tekerlemesini söylüyorlar. Üstelik uğur böceğinin uğuruna inanan tek toplum sadece biz değiliz! Orta Avrupa’da eline uğur böceği konan kızın evleneceğine, Kuzey Avrupa’daki bazı ülkelerde ise üzerine uğur böceği konan kişinin dileklerinin gerçekleşeceği inancı aynı bizdeki inanç gibidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git