Tüp Bebek Yöntemi Adımları

Tüp Bebek Yöntemi Adımları
31 Mart 2017 tarihinde eklendi, 102 kez okundu.

Tüp Bebek Süreci Nasıl İlerliyor?

Araştırmalar geride bıraktığımız yıl itibariyle her evli 15 çiftten birinin tüp bebek tedavisine başvurduğunu gösteriyor. Uzmanlar tüp bebek tedavisinin belli tek tip bir süreci içermediğini, her anne adayının yapısına göre oluşturulduğunu ve adım adım izlenen bir süreci içerdiğini belirtiyor.

Bu adımlardan ilki regl döngüsünü takip eden ay başlar. Çiftlere göreli ve özel planlanan bu sürecin başlamasıyla birlikte uzman doktor ilk muayeneyi yaparak, analiz ve tetkiklerin ışığında anne adayına özel “in vitro fertilizasyon” (IVF) yani tüp bebek tedavisine başlar.

IVF sürecinin başat ve önemli adımı ileri ultrason taraması yapılmasıdır. Bu tarama ile birlikte yumurtalıklar incelenir ve yumurtalık rezervinin yeterli olup olmadığına karar verilir. Ardından rahim ve rahim astarının tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadığı araştırılır.

Bu inceleme ile birlikte anne adayının doğurganlığa uygun sağlıklı kaç yumurtası olduğu ve rahim astarının yumurta ve sperm hücrelerinin biraraya gelmesinden oluşan ve içerisinde zigot ve çift sarmallı DNA moleküllerini bulunduran embriyoyu yerleştirmek için ne kadar kararlı olduğuna bakılır.

Bu süreç olumlu sonuçlandıysa yumurta gelişimini ileri götürecek, etkileyecek ilaçların alınması gününe karar verilir. İlaç alımından sonraki hafta içerisinde yumurtalar toplamaya uygun hale gelirken, doktorun uygun görmesi durumunda yumurta çatlatma iğneleri kullanılabilir.

Tüp bebek oluşumu

İlaç kullanımından sonra fazla yumurta oluşması, rahimde polip görülmesi, sıvı bulunması, rahim içinin yeterli kalınlığa ulaşmadığı görülürse, yumurta dondurma tedavisine uygun yumurta çatlatma iğnesi kullanılabilir.

Bu süreç boyunca doktorun gerekli görmesi üzerinde birden fazla ultrason incelemesi ve hormon değerlendirmesine başvurulabilir.

Çatlatma iğnesinin ardından 36 saat içerisinde toplanan yumurtalar, iki-üç saatlik bir işlemin ardından en sağlıklıları seçilerek, anne adayına mikroenjeksiyon işlemi uygulanır. Embriyonun yerleştirilmesinde ise taze transfer iki-beş gün içerisinde, donmuş transfer ise bir sonraki regl döneminde ilaç kullanımı ve sürecin takip edilmesi ile en uygun zaman karar verilerek uygulanır.

Embriyo aktarımı sonrası anne adayı 10 gün sonra gebelik testi yapılmak üzere tedavi merkezinden ayrılabilir. Aynı gün içerisinde dinlenerek ertesi gün normal hayatına problemsiz şekilde dönmesinde sakınca yoktur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git