Tiroid ve Guatr Tedavileri Nelerdir ?

Tiroid ve Guatr Tedavileri Nelerdir ?
25 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 110 kez okundu.

Tiroid ve Guatr TEDAVİ YÖNTEMLERİ

HİPOTİROİDİ TEDAVİSİ

Hormonun az salgılanması  durumu ilaçla tedavi edilebilmektedir.  Tedavi için yapay T4 hormon ilacı kullanılır. Bu ilaçlar aç iken emilimi iyi yapıldığından aç karnına alınır. İlacı önerilen dozda aldığınız halde şikayetleriniz geçmiyorsa, ilacın dozu az geliyor olabilir veya emiliminde bozukluk vardır. Böyle bir durumda doktorunuza tekrar danışarak ilacın dozu veya emilimi hakkında tekrar bilgi almanız önemlidir.

Hipertiroidi tedavisinde amaç fazla salgılanan hormonu normal düzeye getirmektir. Hipertiroidi tedavisi 3 şekilde yapılır ;

 1. İlaç Tedavisi
 2. Radyoaktif iyod tedavisi
 3. Cerrahi Tedavi ( ameliyat )

İLAÇ TEDAVİSİ

Hipertiroidisi bulunan kişilerde kanda bulunan fazla tiroit hormonu normal düzeye indirilmeye çalışılır. İlaç olarak kimyasal ismi propiltiourasil olan ilaç veya kimyasal ismi metmazol olan ilaç ile aynı zamanda nabız atımını düşürecek ilaçlar başlanır. İlacın dozunu doktor hastalığın şiddetine göre ayarlar. İlaç tedavisi başladıktan 1,5-2 ay sonra tekrar kontrole gidilir. ve hormonların durumuna göre tekrar ilaç dozunda düzenleme yapılır. Bu şekilde 1,5-2 ayda bir kontrole gidilerek en az 1 yıl ilaç tedavisi devam eder. Doktorun haberi olmadan ilacın kesilmesi durumunda hastalık tekrar nüks eder. Bu sebepten o zamana kadar yapılmış olan bütün tedavi boşa gitmiş olur. İlacın alımı ve bırakılması mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Hipertiroidisi olan hastaların en çok dikkat etmesi gerekenlerden birisi iyot lu tuz yememeleridir.

RADYOAKTİF İYOD TEDAVİSİ

İlaç tedavisi ile hormanları normal düzeye inmeyen hastalarda ilaçlar azaltılarak kesilir. İlaçlar kesildikten sonra hastalık tekrar başlarsa bu defa kesin tedavi gözüyle bakılan radyoaktif iyod tedavisi veya ameliyat yapılır. Radyoaktif iyod tedavisi ayrıca sıcak nodülü olan ve hormonları yüksek olan hastalarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Radyoaktif iyod Nükleer Tıp Uzmanları tarafından endokrinoloji uzmanının kontrolünde yapılmaktadır. Radyoaktif iyod yapılmadan 3-4 gün önce ilaçlar kesilir ve tedavi uygulandıktan 3-4 gün sonra tekrar başlanır. Radyoaktif iyod tedavisi alan hastaların büyük bir bölümünde aynı yıl içerisinde tiroid bezi yetmezliği gelişir ve ömür boyu tiroid hormon ilacı alma zorunlulukları bulunur. Bunu bu tedaviyi alacak hastaların en başından bilmesi önem teşkil etmektedir.

 • RADYOAKTİF İYOD TEDAVİSİ ALAN HASTALAR
  • Hastanın kullandığı çatal , kaşık ve bıçak gibi alet ve edevatlar başkası tarafından kullanılmamalıdır.
  • Yeni doğmuş çocuklarla ve hamilelik dönemindeki kadınlarla yakın temas halinden uzak durmaları gerekmektedir.
  • Hastanın bebeği varsa emzirmesi yasaklanmaktadır.
  • Tuvalet sonrası kullandığı tuvalet iyice temizlenmeli ve eller mutlaka iyice yıkanmalıdır.
  • Hastalık sırasında başka ilaç almadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır. (aspirin gibi)
  • Sinirlilik, ellerde titreme ve çarpıntı durumlarında doktora başvurulması önem teşkil etmektedir.

CERRAHİ TEDAVİ ( AMELİYAT )

Hipertiroidisi bulunan ve guatrı büyük olan hastalar da kullanılan tedavi yöntemidir. Tiroid bezinin bir kısmı veya tamamına yakını ameliyat ile alınmaktadır. Ameliyat öncesi ilaç tedavisi ile ilk önce hormonların normal düzeye inmesi sağlanmaktadır. Ayrıca ameliyat nodül çapı büyük olan hastalarda tercih edilen tedavi yöntemidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git