SU AYGIRLARININ SÜTÜ NEDEN PEMBEDİR?

SU AYGIRLARININ SÜTÜ NEDEN PEMBEDİR?
3 Mart 2017 tarihinde eklendi, 178 kez okundu.

Çok şaşırdınız değil mi? Peki neden öyle öğrenmek ister misiniz? Vücutlarında Hipposudoric acid ve Norhipposudoric acid adlı iki farklı vücut salgısı vardır.

Bu iki asit türünün renkleri sırasıyla açık kırmızı ve açık turuncu olur. Vücutlarındaki zararlı bakteri gelişimlerini de engellemede önemli bir faktördür ne yazık ki.

Ayrıca su aygırları, bilindiği gibi suda bir hayata çok iyi uyum sağlayan hayvanlardır. Öyle ki zamanlarının çoğunu su içinde geçirmeyi tercih ediyorlar ve karadayken terleme suretiyle oldukça fazla miktarda su ve sıvı kaybediyorlar. Bu sıvı kaybı nedeni ile su aygırları oldukça hızlı bir şekilde güneş yanığı olurlar ve bu yanıkları önlemek için otomatik olarak Hipposudoric ve Norhipposudoric acid salgıları devreye giriyor.

Su aygırları, suyun ve güneşin etkilerinden uyarıldıklarında kuvvetli bir şekilde pembe renkli sümüksü bir yapıya sahip bu salgı ile güneşten korunuyorlar.

Eveet, tam da tahmin ettiğiniz gibi! Su aygırlarının sütünün pembe renkli olmasının sebebi bu salgıların belli bir oranda su aygırının sütüne karışıyor olmasıdır elbette. Yani normal şartlarda bu salgılar süte karışmamış olsaydı her hayvanın sütü gibi onların da sütü beyaz renkli olacaktı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git