Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?
19 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 108 kez okundu.

Rejim yaparken daha azca yemek zayıflamanızı sağlayabilir ancak diyetlerin amaçları kilo verirken sağlığınızı da korumaktır. Ani ve aşırı kilo kayıpları vücudunuz üzerinde beklenmedik etkiler bırakabilmektedir. Zayıflamadan önce vücudunuzu alıştırmalı ve sağlıklı bir rejim programıyla kademeli olarak kilo vermelisiniz.

Rejim uygulama kararı aldıysanız az ve sık sık yiyerek aç kalma süresini kısaltabilir ve yediklerinizi daha hızlı yakabilirsiniz.

Gün içinde hiç yemek yememek kilo vermenizi sağlamaz, sağlınızı tehdit eden hastalıklara davetiye çıkarır. Rejim uygularken önceliğiniz sağlığınız olmalıdır. Sabah kahvaltısı yapmadan akşama kadar aç beklemek, akşam yemeğinde daha fazla besin tüketmenize yol açacaktır. Uzun süre aç kalmaktan kaçınmalı, sabah kahvaltısından 3 saat sonra besin kıymeti düşük gıdalarla açlık bastırılmalıdır.

Gmeşhurk olarak sıkça tükettiğiniz besinler, yağsız gıdalardan oluşmalıdır. Diyet uygularken spor yapmak, vücudunuzdaki yağların yakılmasına destek olacaktır. Bazı durumlarda rejim programları işe yaramamaktadır. Aileden gelen genler nedeniyle belirli oranlara kadar kilo verilir ve hemen sonra kilo vermek çok güç hale gelmektedir.

Sigarayı yeni bırakmış kişiler yoksunluk çekecekleri için sık sık beslenme ihtiyacı hissedeceklerdir. Sigarayı bıraktığınız dönemlerde rejim uygulamaya adım atmak iyi bir düşünce olmayabilir. Sigara sebebiyle yoksunluk çekenler besin tüketerek ihtiyaçlarını karşılamak yerine sakız çiğneme yöntemini tercih edebilirler.

Diyet programı uygularken alkolden uzak durmanız gerekmektedir. Alkol ile birlikte alınan kuruyemişler ve çerezler özellikle ggrup bölgesinde yağ birikimi yapmaktadır. Diyet programı süresince alkol tüketimini en aza indirmeli yada bırakmalısınız.

Rejim uygularken kendinize bir hedef koymamalısınız. 1 haftada 10 kilo vermek mümkündür ancak hızlı kilo vermek vücut sağlığı açısından zararı dokunandır. İdeal olanı haftada 500 gram zayıflamaktır. Vücut ağırlığının aniden düşmesi, iç organlara da zarar verebilmektedir.

Tartışılan bir konu olsa da diyet programı süresince tereyağı ve katı yağlardan uzak durmanız yararınıza olacaktır. Diyet süresince sulu gıdalar ve meyveler tüketmeye özen gösteriniz. Vücutta depolanan yağlar kalp sağlığını negatif yönde etkilemektedir. Solunum güçlükleri de yaratan bu vaziyet, zayıf kişilerde daha az görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git