Papatya Çayının Depresyona Etkisi

Papatya Çayının Depresyona Etkisi
10 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 59 kez okundu.

Depresyon günümüzde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Depresyona giren insanlarda kendini kötü hissetme, günlük işler üzerinde konsantrasyon sağlayamama, uykusuzluk, iştahsızlık gibi çeşitli durumlar gözlenir. Ancak, depresyon denilebilmesi için bu davranışların uzun süreli olması gereklidir. Uzmanlar bu süreci minimum 2 hafta olarak belirlemişlerdir.

Depresyon tedavisi için üretilen ilaçlar dünya üzerinde en çok tüketilen ilaçlar arasındadır. Ancak ilaçlardan herhangi bir sonuç alamayan pek çok kişi alternatif tedavi yöntemleri uygulayarak çok daha olumlu sonuçlar almışlardır.

Bu alternatif tedavi yöntemlerinden bir tanesi de Papatya çayıdır. İlk bakışta bir bitkinin depresyona nasıl iyi gelebileceği biraz garipsenebilir. Ancak papatya çayının depresyon üzerindeki tedavi edici etkisi son birkaç yıldır yapılan çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Papatya’nın yapısındaki apigenin, bisabolol ve luteolin maddelerinin insanı rahatlatıcı etkisi vardır. Bu maddeler aynı zamanda sinirli olan kişiyi yatıştırır, depresyonda olan kişiyi de rahatlatır. Bununla birlikte papatya çayı damarları genişleterek kan akışını düzenler ve bu da insanların sakinleşmesine yol açar.

Papatya çayının hazırlanışı da son derece kolaydır. Kaynatılan suyun için iki kaşık papatya çayı kurusu attıktan sonra, 5 dakika boyunca demlenmesini bekliyoruz. Eğer elinizde hazır papatya çayı varsa yine suyun içine atın ancak bu sefer 15 dakika bekleyin. Yatmadan 1 saat önce bal ile karıştırıp içebilirsiniz. Balın olmadığı zamanlarda sütle de karıştırabilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta is kesmeşeker ya da küp şeker ile tüketmemeye özen gösteriniz.

Papatya çayını düzenli olarak her gün tüketmek, hiçbir ruhsal bir rahatsızlığınız olmasa bile sağlıklı olmak açısından son derece önemlidir. Pek çok insan normal hayatlarında, bildiğimiz klasik siyah çay içmek yerine papatya çayı içmeyi tercih etmektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git