MATRUŞKA MASALI

MATRUŞKA MASALI
2 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 154 kez okundu.

Sehpalarımızda, kitaplıklarımızda yer verdiğimiz o şirin mi şirin bebeklerin yapımını sizin için masalsı bir söyleyişle derledik.

Bir varmııış bir yokmuş.. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Moskova yakınlarındaki Abrentsevo adında bir çocuk eğitim atölyesi varmış. Bu atölyenin sahibi Sava Mamontov adında bir kişiymiş.Mamontov kendisini sanata adamış, tüccar, basımcı ve tercümanmış. 19.Yüzyıl Rusya’sı da o zamanlar büyük bir ekonomik ve kültürel gelişim içindeymiş ve yeni akımlar yaratan birçok sanatçı yetiştirmiş. Bu sanatçılardan meşhur ve yetenekli olanları da yerel oymacılar ile birlikte Sava Mamontov’ın atölyesinde çalışırlarmış. Mamontov’un ise tek amacı Rus stilinde yeni bir şeyler yaratmakmış.

Bir cumartesi günü yapılan geleneksel toplantılardan birinde, Mamontov, Japon Budist bilge Fukurama’nın Honşu Adası’ndan getirilen iç içe gelmiş ahşap figürlerini görmüş. Mamontov’un yanında yetişen sanatçılardan biri olan Sergey Malyutin de bu figürlerin bir benzerini yapmaya karar vermiş ve 8 bebekten oluşturmuş.

En büyük bebek elinde bir horoz tutan ve geleneksel kıyafetler giyen bir anneymiş.Sonraki bebekler kızlar ve bir de erkek çocuğundan oluşuyormuş. En küçük bebek ise kundağındaki bir bebekmiş.O dönemde oldukça beğenilen bir isim olan Matryona ve daha sevimli versiyonu olan Matryoshka da bebeklere konan isim olmuş.O günden sonra da çok sevilmiş ve günümüze kadar hala evlerimizde yer verdiğimiz bir obje olmuuş…

Yazan : Gamze GÜNBEK

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git