LÜTFEN BİR ENGEL DE SİZ OLMAYIN!

LÜTFEN BİR ENGEL DE SİZ OLMAYIN!
12 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 100 kez okundu.

Yalnızca bu coğrafyada değil, dünyanın bir çok yerinde engellerini aşmaya çalışan birçok görme, işitme, yürüme, zihinsel engelli kişiler var.

Kimisi doğuştan, kimisi bir kaza, kimisi ise felç sonucu bu durumla karşılaşabiliyor. Fiziksel ya da zihinsel hiçbir engeli olmadan yaşayan kişilerin çoğu, onların da toplumda en az bizler kadar rahat yaşamaya hakkı olduğunu unutuyor.

Unutmayalım ki her insan bir engelli adayıdır. Bugün maviliğini buram buram ciğerlerimize çektiğimiz gökyüzünü yarın göreceğimizin, sevdiğimiz bir şarkıyı yarın da doya doya dinleyebileceğimizin, sevdiğimiz sokaklarda karşılaştığımız insanlarla selamlaşarak yürüyebileceğimizin garantisi yok. İşte bu yüzden onların da bu toplumun bir parçası olduğunu unutarak tavırlarımızı yalnızca kendi yaşantılarımıza göre şekillendirdiğimizde empati kurmayı denemeliyiz.
Peki tavırlarımızı ve yaşantımızı onların da yarar görebileceği bir şekilde nasıl değiştirebiliriz? Mesela görme ve yürüme engelli vatandaşlarımıza uygun kaldırımlar yapılabilir. Tekerlekli sandalye üzerinde oturan bir engellimiz için onların kaldırıma rahatça çıkabileceği yerler yapılması için insanlar dilekçe yazımlarına teşvik edilebilir. Belediye otobüslerinde veya şehirler arası otobüslerde arabaya tekerlekli sandalye ile çıkabilmek için farklı sistemler geliştirilebilir ve araba içinde tekerlekli sandalye ile durabileceği boş yerler olabilir.

Resmi kurumlarda engelli insanlarımıza özel asansör sistemleri geliştirilebilir. Çocuk yaşta engelli olanlar için ise parklarda onların da yararlanabileceği salıncak,kaydırak yapılabilir. Engelinden dolayı iş imkanı olmayan kişilere kurumlar aracılığıyla maddi destek çıkılabilir. Halk beden diline teşvik edilebilir. Çevrenizde tanıdığınız engelli kişiler varsa onları sanata,spora,sosyal faaliyetlere teşvik de edebilirsiniz.En azından karşıdan karşıya geçerken onlara yardımcı olun.Ellerinden tutun,tekerlekli sandalyesini sürün.

En önemlisi de bunu onlara acımaklı değil,sevgi dolu bakışlarla bakın. Kısacası köstek değil,destek olun. Bir engel de siz olmayın!

Yazan: Gamze GÜNBEK

www.bakimlikadiniz.com

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git