Kadınlarda Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Kadınlarda Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler
30 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 229 kez okundu.

Kadınlarda saç dökülmesinin en  önemli sebeplerinden biri demir eksikliğ problemidir.

Demir eksikliğni gidermek için demir bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, saç dökülmesini durdurabiliyor.

Demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesini düşürüyor, organlara ve saç köklerindeki hücrelere yeterince oksijen taşınamamasına yol açıyor.

Özellikle de hamile kadınlar ve çocuklar demir eksikliği riski taşıyor. Günlük beslenmenize bol miktarda sebze ekleyerek bu mineralin eksikliğinin yarattığı sorunlara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Ayrıca pek çok meyve güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir ve antioksidan etkisi yaratır.

C vitamini,hem vücudunuzdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı oluyor hem de ısı, güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği nedeniyle yıpranan saçların sağlığını da koruyor.

Portakal, greyfurt, karpuz, çilek başta olmak üzere C vitamini içeren meyvelerle saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir diğer önerimiz ise saçların normal uzama döngüsünün korumasında E vitamini, esansiyel yağ asitleri ve sülfür içeren kuruyemişler tüketimidir.

Ceviz, fındık, badem gibi yemişler saçlara doğal parlaklık verirken yer fıstığı saç dökülmesine neden olan tiroid bezi sorunlarını engelleyen iyot bakımından zengindir.

Yoğurt ise saçların uzamasını teşvik eden kalsiyum ve protein bakımından zengin olmakla birlikte aynı zamanda sindirime yardımcı olan iyi bakteriler de içeriyor.
Deniz ürünleri olarak ise balık, karides ve midye gibi deniz ürünleri saç köklerini güçlendiren ve hormonları dengelemeye yardımcı olan çinko içeriyor.

Fakat aşırı çinko tüketiminin de saç dökülmesine yol açabileceğini göz önünde bulundurarak çinko takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git