İpek Şal Yıkama Yöntemleri

İpek şal alan her tesettürlü kadın nasıl temizlenecek sorusunu kendine sorar. İpek şallar temizlerken titizlik ve dikkat isteyen  kumaş çeşitlerindendir. İpek Kumaşlar yapısı itibariyle narin ve doğal kumaşlardır. Keten, şifon ve diğer kumaş türlerine göre ipek kumaşlar fiyat olarak daha yüksektir.

Fiyatları yüksek olduğundan ipek kumaşlar tesettür giyiminde daha çok şal modellerinde veya ipek eşarp modellerinde karşımıza çıkar. İpek eşarp modellerini tercih eden bayanlar için temizliği nasıl yapılıyor, yıkaması nasıl yapılıyor derseniz püf noktalarını size verebiliriz.

Elde Yıkama

Çamaşır makineleri icat olmadan önce her kıyafet gibi ipek eşarplarda elde yıkanırdı. Ancak ipeğin narin yapısından dolayı suyun sertliğini, sıcaklığını, temizlik maddesinin kalitesini, durulama şeklini, sıkma gibi birçok adımı hassas şekilde yapmak gerekir.

Aşırı sıcak suda yıkanan ipek eşarplar deformasyonlara sebeb olabilir. İpeğin canlılığını ve narinliğini öldürebilir. Yine kullanılan temizlik malzemelerinin kaliteli olmasına dikkat etmek gerekir. Çok fazla kimyasal içeren ve içeriği bilinmeyen temizlik maddeleri doğal ipeğe zarar vermektedir.Kullanım  için yeni doğan bebek şampuanlarının tercih edilmesi güzel olur.

Suyumuzun aşırı derecede kireç ve klor içermesi de ipek eşarplara zarar verir. Yıkama sırasında ipeğin doğal ve narin yapıda olduğunu göz önüne alarak çitilemekten uzak durun,  hafif, nazik hareketler ile dokunun.

Elde yıkanan ipek şalın önemli aşamalarından biri de sıkma zamanıdır. Diğer keten vb. türlerde olduğu gibi suyu son damlasına kadar sıkmamanızı öneririz. Bu kırışıklıklara yol açacaktır.Elinizin içinde top gibi yapıp, hafif sıkıp bırakmanız yeterli olacaktır.

Kuru Temizleme

Şartların modern hale gelmesi, imkanların artması tesettürlü hanımlarımızın işlerini de kolaylaştırmıştır. Elde yıkamakla uğraşmak istemeyen hanımlar ipek eşarplarını kuru temizlemeye vererek temizletebilirsiniz. Maliyet olarak durumu olan hanımlarımız için güzel ve kaliteli temizleme yöntemi olacaktır. İpek eşarp ve ipek şallarınızın sayısının artması maliyeti de artıracağından tercihi hanımlara bırakıyoruz.

İpek Şallarımızı Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

 • Çok mecbur kalmadıkça çamaşır makinesinde yıkamayın.
 • Mecbur kaldığınız durumlarda en düşük yıkama derecesini tercih edin. Ancak
  ön yıkama yapmayın.
 • Sabun ve matik deterjan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Yeni doğan bebek şampuanları
  daha uygun olacaktır.
 • İpek şalları kalorifer peteğinde veya direk güneş ışığında kurutmayın.
 • Her yıkamadan önce ve sonra ipek kumaş ayarında ütü yapmanızı öneririz.
 • kimyasal içeriği bulunan alkol ve saç spreyleri doğal ipeğin yapısını bozacağından uzak tutmanızı
  tavsiye ederiz.