Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
13 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 139 kez okundu.

Kadınlar sağlıklarınadikkat etmelidir.  Özellikle Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi gerekli noktaları burada paylaştık.

Her kadının düşüdür gebe kalmak ve sıhhatli bir bebek dünyaya getirmek. Bir de doğum sonrası bebeği elinize aldığınızda tarifi olanaksız duygular içine girersiniz ve bu mutluluğa şükredersiniz. Peki gebe olan bayanlar, beslenmeniz nasıl olmalı ve bu gebelik dönemlerinde nelere dikkat etmelisiniz diye hiç düşündünüz mü? Şimdiden düşünseniz iyi olur.

Zira, gebelik dönemi netlikle dikkat edilmesi şart olan bir süreçtir ve bu süreci başarılı ve sıhhatli şekilde atlatarak mutlu sona erişmek yalnızca sizin elinizde.

Gebelik döneminde beslenme

Gebe bayanlar öncelikle beslenmelerine dikkat etmelidir. Unutmayın ki, artık iki can taşıyorsunuz ve kendinizden çok gelecek bebeğinizin sıhhatini düşünerek beslenmenize ehemmiyet göstermelisiniz. Gebelik döneminde vücudunuz için ihtiyaç duyulan olan tüm besin maddelerini düzenli olarak almanız gerekmektedir. Böylelikle hem bebeğiniz hem de kendiniz için ihtiyaç duyulan olan besin maddelerini almanız faydanıza olacaktır. Bilhassa gebelik döneminde netlikle içki tüketmeyiniz. Ayrı olarak kafein içeren içecekler ve yiyecekleri de en az düzeye düşürmelisiniz. Olasıysa hiç tüketmeyiniz. Çay tüketimini ise günde bir bardak en fazla iki bardak olarak tüketiniz. Olanağınız var ise, siyah çay yerine yeşil çay tüketebilirsiniz. Tuz tüketimini sıfıra indirin. Hekimlerinde önerdiği tuzsuz perhizlerdir. Ayrı olarak; hamilelik döneminde sıvı tüketimi çok önemlidir. Bunun içinde günde 2.5 litreden fazla sıvı,bilhassa su, tüketmeye özen gösterin.

Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli

Peki hamile bayanlar beslenme dışında, gebelik vakitlerinde nelere dikkat etmelidirler. Hamileliğin son aylarında, fazla yolculuk yapmayın. Hamilelik döneminin ilk aylarından ve son aylarında cinsel ilişki kurmayın. İnternette, kitaplarda veyahut çeşitli kurslarda “hamile anneler için egzersizler” gibi çeşitli hareketler gösterilmektedir, bu hareketleri tecrübe ederek sizde vücudunuzu ve bebeğinizi hamilelik döneminde sıhhatli tutabilirsiniz.Gebelik döneminde giyebileceğiniz kıyafetler rahat hareket edebileceğiniz bol kıyafetler olsun. Bu şekilde varisi önlemiş olursunuz. Ayrı olarak düzenli olarak doktorunuzla görüşerek tavsiyelerine uyunuz ve bu tavsiyelere göre hareket ediniz. Unutmayın ki, sıhhatli bir bebek dünyaya getirmek ancak sıhhat bir anne ile olmaktadır.

Hamilelik döneminde daimi doktor kontrolünde olmanızda yarar var. Hamilelikte ilaç kullanmadan önce aile hekiminize müracaat etmelisiniz.Bu dönemde sürekli kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyerek gerekli tertip etmeleri yapabilirsiniz.

Gebelikte Dikkat Edilecekler?  yazımızı da sağlıklı bir gebelik geçirmek isteyenlerin okumasını tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git