GÖKKUŞAĞI NASIL OLUŞUR?

GÖKKUŞAĞI NASIL OLUŞUR?
25 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 153 kez okundu.

Ne güzeldir o değil mi? Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor rengiyle gökyüzünü süsler.

Morun çemberin içinde, kırmızı en dıştadır. Ne ilginçtir ki bakan herkes aynı gökkuşağını göremez. Çünkü yağmur damlaları sürekli yer değiştirir ve bu da gökkuşağında görünüş farklılığına neden olur.

Güneşin bulunduğu konuma ve açısına göre gökkuşağı dairesinin konumu da değişmektedir. Güneş yükseldikçe gökkuşağı aşağıya inmektedir. Sabah ve akşam vakitlerinde ise yağan yağmur ardından gökkuşağını görmek çok daha mümkündür.

Damlacık içerisine giren ışınları damlacık içerisinde kalabileceği gibi damlacık dışına da çıkabilmektedir.Işığın tam yansıması ve tamamen içeride kalması durumu görülmemektedir. Güneş ışınları sıfır ile doksan derece arasındaki bir açıyla düşmektedir.

Gökkuşağı’nın oluşumunu inceleyecek olursak; güneş ışınlarının yağmur damlaları ve sis bulutları tarafından kırılması, yansıtılması ve dağıtılması sonucu meydana geldiğini görürüz. Büyük damlalardan oluşan kuşaklar daha belirgin ve net gökkuşakları oluşturmaktadır.

Küçük yağmur damlalarının belirginliği daha az ve geniş bir gökkuşağı oluşturduğu görülmektedir.Yağmur damlaları ışığı renkerine ayıran bir prizma görevi görür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git