GİYSİLER YIKANINCA NEDEN ÇEKER?

elbise-neden-ceker

Bir giysi çok hoşumuza gider alırız. Ama onu yıkadığımızda bir bakarız ki sanki iki üç beden küçüldğünü, elbisenin çektiğini görürüz.
Unutmayın ki yünlü kumaşların ya da giysilerin ıslanınca çekme olayı biraz karışıktır.

Neden diyecek olursanız, nem ve ısı şartları liflerin sadece boylarını değil çaplarını da değiştirebilirler. Ham iplik, kot kumaşı olmak üzere dokunurken dayanıklılığını arttırmak için tabii boylarındaki liflere bükümler, diğer bir deyişle bir çeşit düğümler ilave ediliyor.

Kumaş ıslanınca yün lifleri şişiyor ve bu liflerin genişlemesi ipliklerdeki bükümler arasındaki açıya da tesir ediyor ve iplerin boylarının kısalmasına neden oluyor.

Aslına bakarsanız kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden boyunun az bir miktar uzaması gerekiyor fakat bükümlerin açılarındaki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan kumaş boydan kısalıyor.

Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına geliyor fakat kumaş ilk ölçülerine dönemiyor. Su, yüksek ısı, çalkalama ve sabun hepsi birden kumaşın çekmesini kolaylaştırıyor.

Kumaş birkaç kere yıkandıktan sonra ölçüleri dengeye ulaşıyor ve bundan sonrasında ne kadar yıkanırsa yıkansın boyca kısalmıyor. Kumaşın çekme miktarı ipliklerin boyutlarına, miktarlarına, dokunma şekillerine, kıvrımlarına ve kumaşın geçmişine bağlıdır. Bazen kumaşa giysi olarak dikilmeden önce özel bir çekme işlemi uygulanması gerekiyor.

Bu durumda ise kumaş ileride yüzde birden fazla çekmiyor. Çarşıdan aldığınız kot pantolonların boylarından emin olmak için, paçalarını bastırmadan önce sıcak ve sabunlu suda kuvvetlice yıkamanızı, daha sonrasında ise soğuk suyla durulayarak makinede kurutmanızı ve bu çevrimin üç kere tekrarını yapmanızı tavsiye ediyoruz.