Genç Kadınlarda Obezite Sorunu

Genç Kadınlarda Obezite Sorunu
11 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 160 kez okundu.

Genç kadınlarda obezite, gençlerde  obezite, Genç kadınlarda şişmanlık.

Obeziteyi engellemek için ne yapmak gerekir?

Obezite Nedir?

İstenmeyen yağ artışının en temel sebebi alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması. Yani harcanamayan enerjinin yağ olarak depolanması gerçeğidir.

Günlük harcanan veya ihtiyaç duyulan enerji miktarı da kişiden kişiye, cinsiyete veya yapılan işlere göre değişebilir. Örneğin; bir ofiste masa başında çalışan bir kadınla, her gün büyük bir plazayı temizleyen bir kadının harcadığı ve ihtiyacı olan enerji miktarları aynı değildir. Bu yüzden öncelikle gününüzü nasıl geçirdiğinizi düşünmeli ve bununla paralel olarak ne kadar kalori harcadığınızı bilmelisiniz.

Alanında uzman bir diyetisyenle çalışarak, günlük ihtiyacınız olan kaloriyi ve beslenme değerlerini sağlayacak bir beslenme programına sahip olmalısınız.

Unutmayın beslenmek demek karnınızın doyması veya sadece yemek yemek değildir. Vücudunuzun ihtiyacı olan çoğu zaman sizin istediğiniz olmayabilir.

Eğer şimdiden fazla kilolarınız olduğunu düşünüyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna giderek veya kendi yöntemlerinizle boy ve kilo ölçümü yaparak vücut kitle endeksinizi öğrenin. Fazla kilolarınız varsa; bu, harcadığınız kalorinin aldığınız kalori yanında yetersiz kaldığını gösterir.

Dolayısıyla ya daha az kalori almanız ya da daha fazla kalori harcamanız gerektiği anlamına gelir.

Daha az kalori harcamanın yolu bütün besin maddelerini kesmek değildir.

Harcadığınız kalorinin altında kaloriyi günlük ihtiyacınız olan besin değerlerini de alarak temin etmektir.

Diğer seçenek olan daha fazla kalori harcamanın en sağlıklı ve keyifli yolu ise spordur. Diyetisyeninizle gerekli beslenme programınızı çıkarttıktan sonra, hemen bir spor salonuna yazılıp doğru kalori yakmak konusunda uzman insanların kontrolünde daha fazla kalori yakabilirsiniz. Ki bu günlük enerji alış verişini doğru düzenlemek gebeliği daha sağlıklı atlatmayı ve daha güzel yaşlanmayı beraberinde getirecektir. Belirli bir oranın üzerinde ki yağlanma obezitenin habercisi olabilir.

Obezite ise ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Çünkü bahsedilen oranlardaki yağ seviyesinin üzerinde olan bir bireyin bir süre sonra yeterli enerjiyi yani kaloriyi harcayamayacak kadar hareket olanaklarının kısıtlanacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Böyle bir kısır döngünün içerisine girmeden önce mutlaka kendi vücudunuzu tanıyın.

Sağlıktan daha önemli bir şeyin olmadığı bu dünyada hareket edebiliyorken gereksiz enerjiden, fazla kaloriden kurtulun.

Unutmayın spor yalnız güzel görünmek kaygısıyla yapılmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git