Gebelikte vejeteryan beslenme yemekleri, listesi ve diyeti

Gebelikte vejeteryan beslenme yemekleri, listesi ve diyeti
23 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 131 kez okundu.

Gebelikte Vejeteryan beslenme konusundaki yazımız aşağıdadır. Gebelikte anne iyi beslenmelidir. Vejetaryenin anlam olarak sıradan şekli et yemeyen demektir. Vejetaryen tipi besleniyor olsanız da gebelik döneminizde enerji ve proteine ihtiyacınız vardır. Yeni dokuların oluşabilmesi için ihtiyacınız olan besinler alınmalıdır.
Hamile hanımlar vejetaryen olsa da, olmasa da gün içinde extra 300 kaloriye gereksinim duyarlar.

Besin değeri yüksek olan gıdalar yağ ve  şeker oranı düşük olan besinler tercih edilebilir.
Gebelik dönemince yeteri kadar gıda alınmazsa fetüsünde yeteri kadar ağırlığı olmaz. Bu seferde bebeğiniz düşük ağırlıkta dünyaya gelir ve de anne sütü de yetersiz gelebilir.
Vejetaryen beslenme gebelikte birçok pozitif ve negatif etki yaratmaktadır. Bu tarz şeylerin pozitif yönde etkilerinden birisi posa içeriğinin de olmasıdır. Gebelik döneminde bu da kabızlığı engeller.

Gebelikteki bu beslenmenin en yararlı olanı da folik asit içinde ne olduğu olmasıdır. Bebeğin sinir sistemi gelişimi için folik asit bebekler için çok önemlidir.
Gebelikte vejetaryen olan anne adayların da B12 eksikliği yaşadığı için hızlı büyümüş olan dokular,

DNA sentezi olmadığı için doğumda anormalliklerin yaşanmasına neden olabilmektedir. B12 vitaminini almak için süt ve süt ürünleri ile yumurtanın yeterli oranda tüketmeleri önemlidir.
D vitamini kalsiyum ve fosforun vücutta emilmesini sağladığı için ne olursa olsun tüketilmelidir. Kalsiyum kaslar, kalp atımı, diş sağlığı, kemik korunması amacıyla önemle alınmalıdır.
Demir hayvansal gıdalardan alınırsa iyi emilme olmaz. O yüzden emilimin artması için mineral takviyesi ile beraber C vitamini alınması gereklidir.

Vejetaryen gebeler için beslenme önerileri;

*Gün içinde minimum 5 porsiyon olmak şartıyla sebze tüketilmelidir.
*Kuru baklagil ya da soya benzer biçimde bitkisel besinlerde et alternatifi olması için 2- porsiyon yenmelidir.
*Gün içinde minimum 3-4 porsiyon meyve tüketimi olmalıdır.
*Süt ve yumurta tüketen vejetaryen gebelerdenseniz o vakit ne olursa olsun gün içinde süt, peynir yoğurt, yumurta tüketilmelisiniz.
*Fındık, ceviz, badem şeklinde yağlı tohumları tüketebilirsiniz. Bu şekilde etten almış olduğumız yağları bunlar yiyerek dengeleyebilirsiniz.
Gebelikte vejetaryen beslenmenin ne kadar doğru olup olmadığı halen tartışılmaktadır.
Anne adaylarının yine de duyarlı olup dikkat etmeleri gerekmektedir. Hayvansal ürünlerin yerine nelerin tüketilmesi gerektiği çok önemlidir.
Hamile bir karıın ihtiyaç duyacağı protein, vitamin, mineral ve diğer besinlerde yeterince alması ve dikkatsizlik etmemesi önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git