Gebelikte kahve içmek zararlı mı ?

Gebelikte kahve içmek zararlı mı ?
20 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 137 kez okundu.

Hamile iken  kahve içme yani Gebelikte kahve içmek yararlı mı zararlı mı?

Hamile kadınların çoğu hamilelikte kahvenin zararlı içecekler içinde bulunduğunu düşünür. Sadece bu vaziyet kısmen yanlıştır.

Abartılmadığı sürece hamilelikte kahve içmek zararsızdır.

Kahvenin içinde ki kafein düşük dozlarda anne adayına ve bebeğine zarar vermez. Sadece aşırı oranda kafein anne adayının bünyesine girdiği takdirde düşüğe, doğumsal rahatsızlıklara, bebekte gelişim geriliğine ve en fenasü bebeğin ölümüne yol açabilmektedir.

Gebe kadınlar bebeklerinin ve kendilerinin sağlığı için yiyip içtiklerinin hesabını yapmaktadırlar. Eğer kontrollü kahve doğrusu kafein tüketimi gebeye yahut bebeğe zarar vermeyecektir.

Uzmanların yaptıkları araştırmada günde 750 miligram kafeinin gebelikte herhangi bir negatif vaziyet içermediğini kanısına vardılar.

Bunun yanı sıra kahve haricinde bir çok besin maddesinde kafein vardır. Örnek vermek gerekirse ufak bir çikolatada 10 miligram kafein bulunmaktadır.
“Hamilelikte kahve içmek zararlı mıdır?” sorusuna verilecek cevap üstte de anlaşıldığı benzer biçimde, kontrollü tüketimde zararlı değildir.

Kahve içildiğinde doğrusu kafein alındığından ortalama 1 saat sonra kanda maksimum doza ulaşmaktadır. Ve bu kanda 4-6 saat arasında kalmaktadır. Hamile hanımların günde 300 miligram ve altı dozlarda alınması önerilmektedir. Bu miktar 3 fincan kahveye tekabül etmekte. Bunun aksi durumunda, anne talibinda çarpıntı, uykusuzluk şeklinde sıhhat problemlerı meydana gelecektir. Bu tarz olumsuz durumlarda kalmamanız için günlük tüketimlerinizi bilmeniz ve kafein içerek gıda maddelerini tüketirken aşırıya kaçmamanızda yarar vardır.

GEBELER NELER YAPILMALI?
Hamile hanımlar kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı için kahve şu demek oluyor ki kafein konusunda dikkat etmeliler.

Üstte bahsedildiği üzere aşırı dozda kullanımda bebeğin ve anne adayının sağlığı olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Unutmayın ki kafein sadece kahvede bulunmaz. Kola, çay, enerji içeceği, çikolata benzer biçimde ürünlerde de kafein bulunmaktadır. Anne adayı tükettiği kafein miktarını denetim ederse hem kendisi hem de bebeği açısından kafein tüketimi bir mesele halinden çıkacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git