Ertesi gün hapının yan etkileri ve zararları.

Ertesi gün hapının yan etkileri ve zararları.
24 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 126 kez okundu.

Korunmadan cinsel ilişkide bulunduysanız ve ya kullanmış olduğunuz doğum kontrol yollarından birinin işine yaramadığını planladığınüz bir gecenin peşinden hamile kalmamanızı sağlayan, Ertesi gün hapını kullanabilirsiniz. Fakat mutlaka doğum kontrol yöntemi değildir.

Mutlaka çok özel zamanlarda kullanılmalıdır.
Preven ve norlevo isminde ilaçlar, ertesi gün haplarındandır.

Preven hapı, estrojen ve progesteron hormonlarının ikisini de içerirken, Norlevo hapı ise sadece progesteron hormonu içermektedir.
Ertesi gün hapı, cinsel ilişkide bulunduktan sonra 72 saat içinde alınmalıdır. Bu ilaç mümkün çok erken alınmalıdır ki etkisi yüksek olabilsin.

Ertesi gün hapı adam ve dişi üreme hücreleriniz birleşmesini, döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına geçişini engellemektedir. Bu yöntemin başarısı % 97-98 civarındadır.
Ertesi gün hapının yan etkileri çok fazla olmasa da bazı bayanlarda mide bulantısı, kasık ağrısı, baş ağrısı, kusma, hafif şekilde kanama benzer biçimde lekelenmeler görülmektedir. Eğer ki ilaç aldıktan 3 saat içinde kusarsanız hapın tesiri gitmektedir. Bu yüzden ilacı tekrar almalısınız. Ertesi Gün Hapını kullandıktan sonrasında kanama az da olsa gelir. Ama bu progesteron hormonu içerdiği için hapı kullandıktan birkaç gün sonra kanama başlar ama sızma şeklinde olur.
Tane kanamasını yeni bitmiş olsa bile bu haptan dolayı lekelenme gibi kanamanız gelmektedir. İlaç kullandıktan sonraki kanamanızdan sonraki tarihi başlangıç olarak alırsanız normal tane kanamanızı başlangıcı olarak sayılır ve normal adet düzeninize girmeye adım atar.
Eğer ki hapı kullandıktan sonrasında kanama çok olursa, ağrı yada sarı renkli bir akıntı başlarsa ne olursa olsun doktora görünmelisiniz. Unutmamız gereken mutlaka oluşmuş bir hamileliği bitirmez şu demek oluyor ki bir kürtaj yöntemi değildir. Ayda sadece 1 kere alınması ihtiyaç duyulan bir ilaçtır.
Sadece bir gecelik kazaların, sizin istemediğiniz bir hamileliğin oluşmadan bitirmesidir. Rahat davranmamalı bu ilaçlara güvenmemelisiniz, korunma yöntemlerini düzenli uygulamalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git