Empati Nedir? Empati Kurmanın Önemi

Empati Nedir? Empati Kurmanın Önemi
8 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 310 kez okundu.

Empati nedir.. İnsan ilişkilerinde belki de en olmazsa olmazlarından, o olmazsa karşımızdaki insanı zamanla kendimizden ittiğimiz durum.

Peki nedir bu empati? Neden bu kadar önemli?

Empati, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır.

Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Biz çoğu zaman bunu yapmıyoruz. Karşılaştığımız durumlarda ‘ben’ merkezli davranarak sadece kendi duygu ve düşüncelerimiz doğrultusunda hareket ediyor bu şekilde kendimizi savunacak bazen de kırıcı cümleler kuruyoruz.

Halbuki davranışlarımızı ‘Ben bunu yapıyorum/söylüyorum fakat o nasıl düşünür/hisseder?’ diye sergilememiz gerektiğine inanıyorum. Bize doğru gelen karşımızdakine yanlış gelebilir. Bizim hiç umursamayacağımız bir şeyi belki de o fazlasıyla önemsiyor olabilir. Bizim düşünmeden sarfettiğimiz cümleler ya da yaptığımız davranışlar onu kırabilir, sinirlendirebilir.

Durum ne olursa olsun biraz da onun penceresinden kendimize bakmak gerekir. İki dakika da olsa onun bizden kaynaklanan bir durum sonucunda neler hissedebileceği ya da düşünebileceği üzerine durum analizi yapmamız gerekir.

Bu hassasiyeti göstermediğimizde karşı tarafın kırılmalarının,sinirlenmelerinin yersiz olduğunu düşünmek gibi gafletlere düşüyoruz. Bu daha büyük problemleri meydana getiriyor.Siz siz olun elinizden geldiğinde ‘bana böyle bir şey yapılsa/söylense?’ diye cümleleri kurmayı kendinize alışkanlık haline getirin.Göreceksiniz,daha iyi diyaloglara sahip olacaksınız.

Yazan : Gamze GÜNBEK

http://www.bakimlikadiniz.com

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git