Çocuklarda Zeka Geliştirme Yöntemleri

Çocuklarda Zeka Geliştirme Yöntemleri
14 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 58 kez okundu.

Ailelerin çocukların zeka gelişim süreçlerine doğrudan katkıları vardır. Hiç kimse bir çocuğu ailesi kadar etkili bir şekilde yönlendiremez. Bu durum zeka gelişiminde de aynı şekildedir. Zeka geliştirme adına çeşitli eğitimler bulunsa da, çocuğunuzun bu eğitimleri alabilmesi, yaşı itibariyle mümkün olmayacaktır. Ancak bir ebeveyn olarak bu konuda sizin alacağınız eğitimin çocuğunuza katkısı olacaktır.

Eğer eğitim alma konusunda yeterli zamanınız yoksa, çocuklarda zeka geliştirme yöntemleri ile ilgili olarak internet üzerinde çeşitli araştırmalar da yapabilirsiniz. Bu sayede klişeleşmiş pek çok doğru bilinen yanlışlara da ulaşırsınız. Bu yanlışlardan bir tanesi de televizyon izlemekle ilgilidir. Televizyon izlemenin insanları aptallaştırdığı söylenir. Bu durum belki bundan 20 yıl öncesine kadar geçerli bir sözdü. Ancak artık televizyonlar, sundukları kanal seçenekleri anlamında her yaştan insana önemli bilgiler vermekte. Çocuklarınızı doğru kanalları izlemek için yönlendirmek zekalarının gelişimine doğrudan katkı sağlayacaktır.

Televizyon izlemenin yanında çocuğunuzu müzikle uğraşması için de yönlendirebilirsiniz. Müziğin zeka gelişimine olan etkisi çok eski zamanlardan beri bilinmekte. Müzik dinleyen insanlarda odaklanma sorununun ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Müziğe kolayca odaklanabilen kişi bir süre sonra müziği analiz etmeye başlar. Bu, aynı zamanda kulak gelişimine de etkilidir. Müziği analiz etmek, nerede hangi enstrümanın çaldığına dikkat etmek, sözleri ezberlemek, çalan şarkıya bir enstrümanla eşlik etmek her anlamda çocuğun zekasını geliştiren yöntemler olacaktır.

Çocuğunuzla konuşurken, fark edemeyeceği sıklıkla ona sorular sorun ve zekasını zorlamasını sağlayın. Bu, gün içinde yaşanan bir olayla ya da gündeme dair herhangi bir konuyla ilgili olabilir. Aynı soruyu değişik zamanlarda tekrar tekrar sorarsanız, çocuğunuz bir süre sonra yeni öğrendiği şeyleri unutmamak için farkında olmadan bir yöntem geliştirecektir. Bunun sebebi ise öğrenilen bilgilere zaman zaman ihtiyaç duyduğunun farkına varmasıdır.

Çocuğunuza zeka oyunları öğretin. Bunların en başında satranç gelmektedir. Satranç, çocuklarda zeka gelişimine en çok fayda sağlayan oyunlardan bir tanesidir. Çocuğunuzun gerçek insanlarla değil de, bilgisayarla karşılıklı olarak satranç oynamasını sağlayın. Çünkü bilgisayar, karşısındaki kişinin çocuk olduğunu bilmediği için tarafsız şekilde hamleler yapacaktır. Zor bir rakiple oynamak her zaman için önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git