ÇOCUK YAŞADIĞINI ÖĞRENİR.

ÇOCUK YAŞADIĞINI ÖĞRENİR.
19 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 124 kez okundu.

Yarı yıl tatilinin sonlanıp eğitim-öğretime tekrardan başlanmasından sonra kulaktan kulağa, sosyal medyada sürekli ‘acaba ne yapsak?’ ile başlayıp ’emeklerimiz boşa çıkmasın da..’ ile biten bir döngü konusu var; Eğitim! Kolay kolay pedagoji üzerine bir haber ya da paylaşıma rastlamak hak getire!

Çocuğun iyi bir eğitim görmesi, kendini geliştirmesi kadar önemli bir şey varsa o da onun geleceğe hazırlanırkenki psikolojisidir. Çevremize şöyle bir göz atıp çocuk üzerinden sosyo-psikolojik bir analiz yapmaya kalkışsak işin içinden kolay kolay çıkabileceğimizi hiç sanmıyorum. Çünkü gerek zorlaşan hayat şartları gerekse gelecek kaygısı ebeveynlerimizi öyle bir konuma getirmiş durumda ki söz konusu çocuğun psikolojisi elin tersiyle itilmiş; bütün kaygılar ve stresler onda peydah olmuş gibi davranılıyor.

Tabii ki beş parmağın beşi de bir değil fakat beş parmaktan neredeyse üçü benzer hataları yapıyor, hatasının farkına varamıyor. Size hemen örnek olarak bizzat tanık olduğum birkaç ebeveyn-çocuk ilişkisini göstereyim; Çocuğuna kendisinin içinde ukte kalan şeyleri yapması için bir şeyler dayatan da, ‘falancanın çocuğu bunu bunu olmuş, şu kadar para kazanıyormuş’ cümlesindeki falanca kişi olmak uğruna çocuğunu gram ilgisi olmayan şeylere iten de, bilgi ve becerisini görmezden gelip onu monoton bir hayata iten de çocuğunun yaşı küçük de olsa bir birey olduğunun bilincine varıp hiç fikrini yahut isteğinin olup olmadığını sormuyor.

Çocuğunu onunla aynı fikirde olmadığı için cezalandıranlar biliyorum. Halbuki çocukların Dünya’ya farklı bir şemadan baktığının bilincine taa 1965’li yıllarda Piaget Teorisi‘yle varılmasına rağmen 2015 yılında bunun farkında olmadığı için utanması gerekirken.. Yanlış yapıyoruz, gün geçtikçe yanlış yapmaya da devam ediyoruz..

Bir çocuğun, yaşadıklarını öğrenip uyguladığının farkına varamıyoruz. Eğer bir çocuğun başarısızlıklarını, hatalarını sürekli yüzüne vurursak ayıplamayı öğrenir. İyi yanlarını görür onu beğendiğimizi dile getirirsek takdir etmeyi öğrenir.

Çoğu eyleminde yanlış olsa dahi tatlı dille doğrusunu anlatmak yerine hakaret ve yüksek ses tonuyla susturmaya çalışırsak kendisine olan özgüvenini yitirir. Şiddet yanlısı bir ortamda bulunursa en ufak bir şeyde sorunlarını şiddet aracılığıyla çözmeye çalışır.

Yapmak istediği bir şey için sizden destek bekler gibi bir konuşma yaptığında onu yüreklendirirseniz kendine güven duymayı öğrenir. Hoşgörülü bir ortamda büyüdüğünde sabrı öğrendiği gibi sevgi dolu bir ortamda büyüdüğünde de sevgisini göstermeyi en başta da kendisini sevmeyi öğrenir. Mesela onunla dışarıya çıkın, yeni yerler keşfedin.

Çocukla çocuk olmak tabirini tam anlamıyla yaşayın. Göbeğinize başını koyup geceleri ona kitap okuyun. Gün içerisinde olaylar karşısında onun fikrini almayı ihmal etmeyin. Onu başkalarıyla kıyaslamayın. Şımarık bir çocuk olmasına neden olacak şekilde değil fakat arada sırada onun istediği şeyleri yapın ve hayatınızdaki varlığının sizin için ne anlam ifade ettiğini sık sık hatırlatın. Eşinizle olan probleminizi onun önünde tartışmayın.

Ve son olarak ne olursa olsun her koşulda sırtını dayayabileceği o ulu çınar olduğunuzu her defasında aklına kazımasını sağlayın. İnanın bana ileride sağlam psikolojiyle büyüyen çocukların daha çok başarıya imza attığını göreceksiniz. Demem o ki, unutmayın; Her çocuk yaşadığını öğrenir ve uygular. Ama iyi ama kötü..

Yazan: Gamze GÜNBEK

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git