Cilt Tipinize göre Nasıl Bakım Yapmalısınız?

Güzel ve pürüzsüz bir cilt bakımı şüphesiz herkesin hayalidir. Bu hayale kavuşmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Düzenli olarak cildinizi nemlendirmek ona parlaklık ve renk katacaktır. Nemlendiricinizi seçerken hangi cilt tipine uygun olduğunuza dikkat etmelisiniz. Ancak hangi cilt tipine sahip olursanız olun mutlaka kullanma talimatlarını dikkatlice okumalısınız. Yan etkilerini göz önünde bulundurmalısınız. Herhangi bir yan etki görüldüğünde mutlaka doktora gitmelisiniz.

Kuru Ciltler

Kuru ciltlere iyi gelen nem oranı fazla ürünlerdir. Sabun cildi daha fazla kuruttuğu için tercih edilmemelidir. Kuru ciltler için nemlendirici krem kullanmak ve kuru ciltlere uygun maske yaptırmak iyi gelecektir. Cildin kuruluğunu önlemek için bol su tüketmek faydalı olacaktır. Vücudun susuz kalmasına bağlı olarak oluşabilecek lekelerin kapatılması için fondoten kullanılabilir. Ayrıca yüz temizleme ürünlerine de başvurulabilir. Ancak en önemlisi vücuda olabildiğince yeterli sıvı alımı gerçekleştirmektir.

Karma Ciltler

Karma ciltlerin bakımı diğerlerine göre daha zorludur. Cildin belli bölgesinde yağlanma görülürken yanak ve göz çevresi kurudur. Karma ciltler için nemlendirici kullanmak aknelere sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli kullanılmasında fayda vardır. Karma ciltte akne oluşumu görüldüğünde aloe vera maskesi ile aknelerden kısa zamanda kurtulabilirsiniz. Ayrıca karma ciltler için üretilmiş nemlendiriciler kullanmanızı öneririz.

Yağlı Ciltler

Yağlı ciltler için en çok bilinen yanlış nemlendiricilerden uzak durmaktır. Yağlı citlerde nemlendiriciler dengeleyici olarak kullanılmalıdır. Yağlı ciltler için sabun olmazsa olmazdır. Özellikle vücut yüzeyinde biriken fazla yağın atılmasında ve dengelenmesinde destek verir. Yağlı ciltler de argan yağı özellikle dengeleyici olarak görev alır. Koltuk altları içinde pudra kullanarak aşırı nemlenmeyi önleyebilirsiniz.

Cilt Bakımında Yaş Faktörü

Yaşımızın değişmesine bağlı olarak cildimizde değişir. Bu değişiklikle beraber ihtiyaçları da değişir. Gençken aşırı derecede kırışıklık görülmezken yaşlandıkça kırışıklıklar artar. Bu durumda kırışıklık kremlerine ve vücudu koruyan kremlere de ihtiyaç artar. Gençlik yaşlarındaki canlı ve parlak görüntüsünü kaybedeceğinden kullanılacak ürünlerin ceşidi ve sayısı artacaktır. Ancak her yaşın kendine dair bir güzelliği olduğunu da eklemeden geçemeyeceğim. Kendinizle ne kadar barışık olursanız o kadar hayata pozitif bakarsınız.Bu sayede ister istemez yaşlanacak olan vücudunuzun yaşlanmasını bir nebze de olsa geciktirebilirsiniz.