Boğaz Ağrısı Ses Kısılmasına 10 Doğal Çözüm

Boğaz Ağrısı Ses Kısılmasına 10 Doğal Çözüm
22 Mart 2017 tarihinde eklendi, 164 kez okundu.

Boğaz Ağrısı Ses Kısılması İltihaplanma İçin 10 Doğal Çözüm

 

Ses telleri iltihaplanması, bademciklerin şişmesi, boğaz ağrısına ne iyi gelir, en kısa sürede iyileşmek için neler yapmanız gerekir?

Evinizde hazırlayabileceğiniz birbirinden kolay ve sağlıklı tarifleri bir araya getirdik. Özellikle ses kısılması günlük yaşamımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ses kısıklığına, kuru öksürük boğaz ağrısı eşlik ediyorsa bu yöntemler tam size göre.

Ses kısılması ve boğaz ağrısı sağlık açısından ciddi sorunlar olarak görülmese dahi evinizde hazırlayabileceğiniz bu doğal çarelerle kısa zamanda sağlınıza kavuşabilirsiniz.

Eğer sorununuz iki gün ile iki hafta arasında hala geçmediyse doktorunuza başvurmanız yerinde olacaktır.

Boğaz ağrısı, ses kısılması, kuru öksürük için 10 çare

1.Elma Sirkesi

Elma sirkesinin anti bakteriyel etkileri enfeksiyon ve boğaz iltihaplanmasına birebirdir.

Hazırlanışı:İki çorba kaşığı elma sirkesini bir yemek kaşığı bal ile birlikte yarım bardak suyun içerisine karıştırın ve günde iki kez için. Karışımın etkisini arttırmak için içerisine biraz kırmızı biber ekleyebilirsiniz.

2.Soğan Şurubu

Soğan şurubu doğal bir balgam söktürücü gibi davranır ve gırtlak inflamasyonu için etkili bir doğal tedavi yöntemidir.

Hazırlanışı: Orta boy üç dört adet soğanı doğrayın. Yoğunlaşıp eriyene kadar bir kapta kaynatın. Beş kaşık soğan şurubunu bir bardak ılık su ile karıştırın. İçerisinde bir yemek kaşığı bal ve bir kaç damla limon ekleyerek için.

3.Zencefil

Taze zencefil boğazınıza iyi gelir çünkü gırtlakta görülen mukoza zarlarını onarır.

Hazırlanışı: İnce doğranmış tazı zencefili ağzı kapalı bir kapta 10 dakika kaynatın. Karışımı süzün ve suyunu ılımaya bırakın. İçerisin bal ve limon ekleyerek gün içerisinde sık sık için.

4.Ilık Tuzlu Su

Sıcak tuzlu su bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve iltihaplı ses tellerinizin, boğaz ağrısının iyileşmesini sağlar.

Hazırlanışı: Ilık su içerisine yarım çay kaşığı tuz ekleyerek gün içerisinde bir kaç kez gargara yapıp tükürün.

5.Limonlu Su

Limon suyunun asidik yapısı, bakteri ve virüsleri öldürür ve çeşitli larenjit semptomlarını hafifletebilir. Artı, mukus atmaya yardımcı olacaktır.

Hazırlanışı: Ilık su içerisine bir adet limon sıkın. Yarım çay kaşığı deniz tuzu ya da sofra tuzu ekleyin. Gargara yaparak tükürün. Gün içerisinde bir kaç kez tekrarlayın.

6.Sarımsak

Sarımsaktaki anti mikrobiyal özellik, bakteri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda doğal bir balgam söktürücüdür.

Hazırlanışı: Kabuklarını soyduğunuz sarımsak dişini hafifçe çiğneyin ve yutun.

Bir başka seçenek de birkaç sarımsak dişini kesip, kavanoz içine koyup, eşit miktarda ham, filtrelenmemiş elma sirkesi ve su ile örtmek. İçeriği iyice karıştırmak için kavanozu sallayın ve yaklaşık 4 saat boyunca bekletin. Son olarak, buzdolabında saklamadan önce biraz çiğ balı ekleyin. Bu sarımsak şurubunu 1 ila 3 çay kaşığı her 6-8 saatte bir alın.

7.Karaağaç Sakızı

Karaağaç sakızı su ile karıştırıldığında jöle haline gelen bir müsilata sahiptir ve boğaz tahrişini ve iltihaplanmayı hafifletir.

Hazırlanışı: Taze karaağaç sakızını suya koyun. Bir jöle haline gelecektir. Boğaz ağrısı gidermek için günde birkaç kez jeli yutun.

Not: Karaağaç, hamile ve emziren kadınlar için önerilmez.

8.Bal

Bal boğazı rahatlatmak için son derece faydalı olabilir, boğazınızı acıyı rahatlatır ve yatıştırır. Enflamasyonun azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Hazırlanışı: Balın kullanılmasının en basit yolu, günde içerisinde fırsat buldukça yemekten geçiyor.

Ayrıca ballı ve limonlu bitki çayı deneyebilirsiniz. Çayı hazırlamak için yarım limonun suyunu, iki yemek kaşığı bal ile birlikte bir bardak sıcak suya ekleyin. Günde bir iki kez bu şekilde için.

9.Okaliptüs Yağı

Doğal antiviral ve antibakteriyel özellikleri okaliptüs yağı boğaz ağrısı tedavisi için en iyi malzemelerden biridir.

Hazırlanışı: Okaliptüs yağı kullanmak için en iyi yol buharını teneffüs etmektir. Kaynar su bulunan büyük bir tencere içerisinde bir kaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Başınızı bir havlu ile örtün ve buharı 10 dakika boyunca teneffüs edin. Bu tedaviyi her gün iki kez izleyin. Okaliptüs yağı içeren pastil ve öksürük şuruplarını da deneyebilirsiniz.

10.Meyan Kökü

Meyan kökü, antiviral ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde boğaz tahrişini hafifletmeye yardımcı olan etkili bir ilaçtır. Ayrıca mukustan kurtulmak için doğal bir balgam söktürücü olarak görev yapar.

Hazırlanışı: Bir çay kaşığı kurutulmuş meyan kökünü yaklaşık beş dakika su bardağında kaynatın. Süzdüğünüz çayı günde iki üç kez için.
Ayrıca meyan kökü pastili de kullanabilirsiniz.

Not: Meyan kökü, belirli ilaçlarla etkileşime girebilir ve yüksek tansiyonlu kişiler, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı veya kalp hastalığı olan kişiler için uygun olmayabilir. Hamile ve emziren kadınlar için de önerilmez.

Bunlara ek olarak boğaz ağrısı, ses kısılması, boğaz iltihaplanması sırasında

-Sesinizi çok zorlamayın ve yumuşak bir ses ile konuşun. Fısıltı ile konuşmak ses tellerine daha fazla baskı yaptığı için önerilmez.

-Ses tellerinizi dinlendirin.

-Boğazınızı temizlemekten kaçının.

-Alkol ve kafein tüketmeyin.

-Sigara içmeyin, sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

-Nemli hava için nemlendirici ya da buharlı su kullanın.

Şimdiden geçmiş olsun. Eklemek istediğiniz şeyleri yorumlarda bizimle paylaşın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git