Baş Ağrısına Pratik Çözümler

Baş ağrısı birçoğumuzda genel bir problem olarak karşımıza çıkan kötü bir durumdur. Özellikle yoğun çalışma mesaisinin verdiği sıkıntı ve stres durumları baş ağrısını daha da tetikleyici olabilir. Birçoğumuz bu gibi durumlarda halsizlik, ateş basması gibi belirtiler ile karşılaşırız. Bu durumdan kurtulmak içinde çoğu zaman tercih ettiğimiz
ağrı kesici haplar kullanarak baş ağrısının şiddetini azaltmaya çalışırız. Zaman zaman baş ağrısı kişilerde halsizlik ile beraber mide bulantısı da yapabilir. Ancak mide ilaçları bunu çözmede yeterli olmayacaktır.

Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir? diye soracak olursak, aklımıza gelen ilk şık baş ağrısı ilaçları olmamalıdır. Çünkü içerdiği kimyasal katkılar ile ağrı kesiciler ilk zamanlarda ağrıyı kesmiş görünse de yıllar içinde doza olan bağışıklığımızı düşürecektir. Çok şiddetli baş ağrısı durumlarında yapılması gereken en doğal yöntemlerden biri poşet içine buz koyarak alnına ve yüzün diğer bölgelerine temas ettirerek buzun ağrıyı alması olmalıdır. Bu sayede ateşiniz artmamış olacak yüzünüz soğuk ile temas ettiğinden daha dinç kalmanızı sağlayacaktır.

Başınıza buz koymakla beraber keskin aromalı kekik, nane gibi uyaranları koklamanız da da fayda vardır. Bu da beyne giden damarları daha aktif çalıştırarak ağrıyı oluşturan etmenlerin azalmasına yardımcı olacaktır.Bu yöntemleri uyguladıktan sonra yüze nemlendirici krem ile masaj yapılmalı ve gergin olan yüz bölgesinin rahatlaması sağlanmalıdır.

Her gün beş dakika buzla temas ettirilen ardından nemlendirici krem ile masaj yapılan yüzünüz kendiliğinden bir rahatlığa kavuşacaktır. Kendinizi sıkarak yaşadığınız iş ortamlarında yüzünüzdeki sinirlerin iletim demetleri
aşırı yıprandığından başınız doğal olarak ağrıyacaktır. Ancak sürekli bu yöntem ile devam etmek o sinirlerin sıkışmasını engelleyecektir. Bu durumda bağımlılık yapan kimyasal ağrı kesicileri en az düzeye indirmiş olacaksınız.
Baş ağrısı bölgelerine dikkat ederek yapacağınız masaj rahatlama etkinizi daha da artıracaktır. Şiddetli baş ağrılarınızın sebebi stres ve çalışma ortamı dışında fizyolojik sebeplerde olabilir. Örneğin sinüzit ve migren gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Günde içeceğiniz bir bardak aromalı yeşil çay da sizi oldukça rahatlatacaktır. Sadece başınızın değil tüm vücudunuzun dinç kalması için faydalı olacaktır.