Ayak Sağlığına Zarar Veren Yazlık Ayakkabılar

Ayak Sağlığına Zarar Veren Yazlık Ayakkabılar
28 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 108 kez okundu.

Ayak ve Bacak Sağlığına Zarar Veren 6 Ayakkabı Modeli

Yaz aylarında giydiğimiz ayakkabı modelleri sağlımız tehdit ediyor olabilir mi? Uzmanlar yanlış ayakkabı seçimin ve özellikle bazı ayakkabı modellerinin ayak ve bacağı sağlığı konusunda ciddi problemlere yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Ayak ve bacak sağlına zarar veren ayakkabı modelleri arasında düz tabanlı sneakerlar ilk sırada yer alıyor. Bu model sık giyimde ayaklar ve dizler için oldukça zararlı. İç tabanlarına dikkat etmediğiniz, ortopedik olmayan modellerden özellikle kaçınmanız gerekiyor.

Bir diğer tehlikeli model ise bacakları uzun, bilekleri ince gösterdiği için bayanlar tarafından tercih edilen topuklu terlikler. Bağcıksız oluşu sebebi ile denge problemine neden olan topuksuz terlikler, topuk çatlağına neden olabiliyor.

Ayaktaki kavisi fazla desteklemeyen espadriller her ne kadar rahat yapısı nedeniyle tercih edilse de, uzun süreli kullanımda sağlığa zararlı olabiliyor. Espadriller ile birlikte kullanacağınız ortopedik tabanlar sizin ileride karşılaşabileceğiniz birçok sorundan kurtarabilir.

Ayak tabanındaki kavisi desteklemediği için ayak ve bacak sağlığını tehdit eden parmak arası terlikler, kas gerilimine sebep olduğunu için fazla efor sarf etmenize yol açarken, parmak arası nasırına da sebep olabilir. Uzmanlar sahil dışında bu terliklerden uzak durulması gerektiğinde uyarıyor.

Sağlıklı bir ayak ve bacak sağlığı için çok gerekmedikçe kullanılmaması gereken bir diğer bayan ayakkabı modeli ise sivri uçlu ayakkabılar. Ayak parmaklarında kan dolaşımına engel olan bu model aynı zamanda vücut dengesini bozarak varise neden olabilir. Ayrıca kalıcı ağrı sendromu sivri uçlu ayakkabı giymenin getirebileceği istenmeyen sonuçlardan.

Sağlıklı bir yürüyüş esnasında ayaklar topuktan parmak ucuna doğru hareket etmelidir. Platform ayakkabılar ise ayak kaslarının çalışmasına engel olarak, bacak kaslarına daha fazla yük bindirmesine neden olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git