Argan Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Argan Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey
11 Mart 2017 tarihinde eklendi, 111 kez okundu.

Argan yağı nedir?

Argan yağı gün geçtikçe yaygınlaşan güzellik ve sağlık ürünlerinin başında geliyor. Argan yağır nedir, cilt,saç ve tırnaklarda nasıl kullanılır, argan yağı neye iyi gelir, faydaları nelerdir hepsi yazımızda.

Argan yağı nasıl elde edilir?

İşe biraz temelden başlayalım. Argan yağı fundagillerden olan 450 yıla kadar yaşayabilen argan ağacının meyvelerinden elde edilir. Argan ağacı Cezayir, Fas, İsrail’de doğal olarak yetişmektedir. Tabi gün geçtikçe artan talebi karşılamak zorlaştıkça argan yağının fiyatı artmaktadır.

Argan ağacı ve meyveleri

Eski zamanlarda insanlar argan ağacı meyvelerini ezerek yağını çıkartmaktaydı. 1 litre argan yağını eski yöntemlerle elde etmek 20 saat sürüyordu. Büyük zahmetlerle çıkarılan argan yağı içerisindeki E vitamini sayesinde 6 aya kadar dayanabilmektedir.

Temel konuları sanırım açıklamayı başardım. Şimdi asıl konumuza geçelim. Argan yağı faydaları nelerdir, saçlara uygulanır mı, cilt ve sivilcelere karşı etkili midir, genel faydaları nelerdir?

İyileştirici Etki

Argan yağının içinde cildinizi korumaya yarayan triterpenoidler vardır. Bu sebeble argan yağı, yaraların iyileşmesini hızlandırırır, iltihap sökücü etkisi vardır, güneşin zararlı etkilerinden sizi cildinizi korur ve dezenfektan olarak kullanılabilir.

Argan yağı kullanım açısından zeytin yağı ile benzer özellikler taşıyor gibi görünse de argan yağında zeytin yağına göre yüzde 80 daha fazla doymamış yağ asidleri bulunmaktadır. Oksitlenme oranı oldukça düşüktür. Argan yağı vücudunuzda iltihaplanmayı azaltır ve anti kanserojen etkilere sahiptir.

Yaşlanma Önleyici

Argan yağının yaşlanma önleyici etkisi kadın erkek için oldukça faydalıdır. İçerisindeki yoğun E vitamini cildiniz besler, yaşlanmayı yavaşlatır ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza vesile olur. Güneşten gelen mor-ötesi ışınların etkisi azalttığı için kırışıklık azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

İlaç Etkisi

Argan yağının içerisinde diğer hiçbir yağda bulunmayan iki tür bitki seterolleri mevcuttur. Diğer bitki yağlarında bu seterollerden birisi ya da diğeri bulunur. Hazma yardımcı olur, bağırsaklardaki kolesterolün emilimini engeller.

Argan yağının kemik erimesi engelleyici etkileri de bulunmaktadır.

Açıkcası en önemli ve genelde şüpheyle yaklaşılan konulardan birisi argan yağı sivilcelere iyi gelir mi? Evet, iyi gelir. Ayrıca sivilce ve aknelere karşı yedi etkili yöntemi paylaştığımızı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Bunun dışında cilt kuruluğu, egzema, sedef hastalığı ve su çiçeğine karşı argan yağı iyileştirici etkiler taşımaktadır. Ayrıca doğum sonrası anneler doğum izlerinin kaybolması için kullanabilir.

Argan yağı saç, deri, tırnakları güçlendirir ve genç bir hava kazanmanıza yardımcı olur.

Tabi burada bahsettiğimiz argan yağının bir yağ olduğunu unutmamak lazım. Güzellik ve sağlık alanında kullanılmasının ötesinde yemeklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Açıkcası tatlı patates, salata, balık, keçi peyniri, tatlılarınızda argan yağını denemenizi tavsiye ederim. Dengeli bir kür oluşturarak sizde hem yemeklerinizde hem de dış kullanımla argan yağından faydalanabilirsiniz.

Dengeli olmanın önemini alsa unutmamak lazım. Hiçbir şey tek başına tüm sorunu halledemez. Sorununuzu iyi tahlil edin ve dengeli şekilde üstesinden gelmeye çalışın. Ayrıca argan yağı alırken marka değil doğal olup olmadığını önemseyin ve asla ucuza kaçmayın.

Yorum ve sorularınızı aşağıdan bizimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git